تحقیقات پژوهشی
بیماری تب مالت

بروسلوز، یكی از بیماریهای مشترك بین انسان و حیوانات (زئونوز) است كه به صورت حاد، تحت حاد یا مزمن، عارض میشود و در حیوانات، بیشتر موجب گرفتاری دستگاه تناسلی ادراری و در انسان، معمولا باعث ایجاد تب، تعریق، ضعف و بیحالی و كاهش وزن ، میگردد و زیان های اقتصادی ناشی از آن را میتوان بشرح زیر، خلاصه كرد

دانلود بیماری تب مالت

اپیدمیولوژی بالینی و كنترل تب مالت (Brucellosis)
اپیدمیولوژی بالینی 
كنترل تب مالت
Brucellosis
بیماری های عفونی و گرمسیری
پیشگیری ثالثیه
اهمیت اپیدمیولوژیك
اپیدمیولوژی بروسلوز در بین اطفال ایرانی
 اپیدمیولوژی توصیفی و وقوع بیماری
بیوتروریسم
بیماری تب مالت
دسته بندی پزشکی
فرمت فایل docx
حجم فایل 102 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 67

 

اپیدمیولوژی بالینی و كنترل تب مالت (Brucellosis)

 

شایان ذكر است كه این روز ها كه بحث جنگ بیولوژیك (Bioterrorism) ، بسیار قوت گرفته است از بروسلا ها و مخصوصا گونه های ملیتنسیس و سوئیس، به عنوان جنگ افزار های بیولوژیك  (Biowarfare) بالقوه، یاد میشود. ولی اینكه آیا عملا چنین سلاحی تا به حال علیه انسان ها استفاده شده است یا خیر، مشخص نمی باشد ولی با این وجود ممكن است بیوتروریست ها بروسلاها را از طریق افشانه (آئروسل) آلوده كردن غذا ها و آب، منتشر كنند0

 

2 ـ  عوامل اتیولوژیك

            بروسلا ها باسیل های گرم منفی، كوچك، هوازی و غیر متحركی هستند كه فاقد كپسول واسپور، میباشند. رشد آن ها كند است ولی در محیط  كشت  Brucella Broth  در دمای  37 درجه سانتیگراد و  7/6 PH =  به نحو مطلوبی رشد مینمایند. گونه های بروسلا در محیط  كشت جامد، معمولا بصورت كلنی های صاف، شفاف، آبی   متمایل به سفید تا كهربائی، رشد میكنند. البته رشد بروسلا كنیس و بروسلا اوویس، بصورت كلنی های خشن و گاهی موكوئیدی میباشد.

 

            گونه هائی از بروسلا كه بطور كلاسیك برای انسان، بیماریزا واقع میشوند عبارتند از بروسلا ملیتنسیس، بروسلا آبورتوس و بروسلا سوئیس. هرچند بروسلا كنیس نیز ممكن است بیماریزا واقع شود و در مجموع، سویه هائی از بروسلا كه در غشاء خارجی خود دارای لیپوپلی ساكارید كمتری هستند از ویرولانس كمتری نیز برخوردارند.

بروسلا آبورتوس و اوویس، در ایزولاسیون اولیه، به محیط  كشت حاوی 10ـ5 درصد دی اكسیدكربن، احتیاج دارند.

 

مقاومت بروسلا ها در شرایط  مختلف :

            گونه های بروسلا میتوانند در گوشت یخ زده، به مدت سه هفته، در شیر خام به مدت 10 روز، در پنیر تازه تا سه ماه و در بستنی و خامه نیز تا مدتی زنده بمانند و در گوشت نمك زده نیز ممكن است تا مدتی مقاومت كنند ولی از طرفی بوسیله دوددان، منجمدكردن ونمك زدن گوشت آلوده، تعداد آن ها در عرض چند روز، شدیدا كاهش می یابد.

دانلود بیماری تب مالتتاريخ : شنبه 23 دی 1396 | 12:23 | نویسنده : مهندس جعفری |